Toprak Zemin Tenis Kortu

TOPRAK KORT Toprak Zemin Tenis Kortu , Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) tarafından belirlenen standartlara göre 18 metre en, 36 metre boy ölçülerinde toplamda 648 metrekare açık veya kapalı olarak inşa edilmektedir. toprak zemin tenis kortları uluslararası ölçülerin dışında amatör kullanımlar için ihtiyaç duyulan her boyutta inşa edilebilmektedir.

Tenis kortları zemin malzemeleri ve diğer ekipmanlarının üretimiyle uygulamaları alanında uzmanlaşmış bulunan vsm Sports, toprak zeminli tenis kortlarının yapımını 3-4 hafta gibi kısa bir sürede anahtar teslimi olarak gerçekleştirmektedir.

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

Avantajları TOPRAK KORT

1-Oynama açısından avantajları :Toprak kortun diğer zeminlere göre en önemli özelliği oyunun daha yavaş ve kontrollü olmasıdır.Bir çok tenisçi tarafında tercih edilmektedir.Özellikle yeni başlayanlar ve tum oyuncular için en rahat kort türüdür.Topun sekmesi ve hızı diğer zeminlerden daha yavaştır.

2-Sağlık açısından avantajları: Tenis sporu hız, çabukluk, esneklik ve dayanıklılık isteyen bir spor dalıdır.Dolayısıyla tüm kasların ve eklemlerin çalıştığı bir spordur.Böyle bir sporda doğası gereği bir çok sakatlanmalar meydana gelmektedir.Özellikle sert zeminli tenis kortlarında sakatlanmalar oldukça fazla ve uzun süreli olmaktadır.Toprak kortun en büyük avantajlarından biri de sakatlanmaların minumum düzeye indiği bir zemin türü olmasıdır.Genelde sakatlanmaların coğu ani duruşlardan kaynaklanmaktadır.Toprak kort size ani duruşta belli bir kayma payı bırakmakta ve sakatlanmaları önlemektedir.

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

(VSM I) vsm yapı3

CLAY COURT CLASSIFIED COURT PACE (ITF-1)

Oyun yüzeyi Kiremit tozu ile kaplanan ve oyun alanı özel üretim PVC çizgiler ile uygulanmaktadır.

Ana zemin tesviyesi, çevre hatıllarının inşası, alt yapının yapılması, otomatik sulama sisteminin yapılması, kiremit tozu uygulaması, çizgilerin montajı aşamaları ile gerçekleşmektedir.

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

vsm yapı 2 (VSM II)

CLAY COURT CLASSIFIED COURT PACE (ITF-2)

1 1
2 2
3 3
4 4

1.Aşama: Altyapı İşleri
Hafriyat: Tenis kortu yapılacak zemin hafriyatı alınarak düz hale getirilir.
Tenis kortu yapılacak alan incelenir ve gerekli zemin tesviyesi yapılır , gerekli dolgular ve sıkıştırma uygulamaları tamamlanır.
Telçit için hatıllar kurulur ve beton atımı esnasında direklerin ankrajları konur.

2.Aşama: Çevre Direkler ve Tel Çit İşleri
Çevre hatıl içerisine yerleştirilen ankraj borularına dikey direk boruları kaynak yapılacaktır. Dikey borulara üst, orta ve yatay borular kaynak yapılacaktır.
Her dört köşede yatay borulara diyagonal takviye yapılacaktır. Sahanın dörtkenarındaki dikey borulara uygun Aralıklarda dikey takviye boruları montajı yapılacaktır.
Saha konstrüksiyonunu muhkemleştirmek için uzun kenarlar ve kale arkalarına “X” şeklinde çapraz borular kaynak yapılacaktır.
Aydınlatma Direkleri için kortun uzun kenarlarına dikey borular merdivenli olarak imal edilecektir.
Korta 1 adet menteşeli kapı yapılacaktır.
Bir Adet Tenis Kortu Direği ve Tenis Filesi monte edilecektir.
Tüm Demir imalatı yapıldıktan sonra, 1 kat astar olma üzere 2 kat yağlı boya ile istenilen renkte boyanacaktır.
Kortun etrafı 4×4 cm göz aralığı, daldırma galvanizli ve PVC kaplı tel örgü ile kaplanacaktır.
Tel örgü gerdirerek bağlantı yapıldıktan sonra, çelik halat gerdirilecektir, Gerdirilen çelik halatlar klemenslerle bağlanacaktır.
İmal edilmiş olan projektör direklerine 400 W Metal Halide projektörler monte edilecektir.
Panoya kadar Elektrik Tesisatı döşenip Projektörler çalışır vaziyette teslim edilecektir.

3.Aşama: Toprak Zemin Uygulaması
Drenaj kanalları kazımı yapılarak , drenfleks borular hatlara döşenir ve kalın çakılla Tesviye yapılır
Çakıl ile kiremit tozu arasına ; ponza taşı (bölgeye göre değişken olan malzemeler) serilerek tesviyesi yapılır.
Tam Otamasyon Sulama sistemi montajı yapılır
Kiremit tozu serilir / Tesviye yapılır
özel vsm altyapısında uretilen kiremit irmiği karışımı serilir / Tesviye yapılır
Saha çizgileri için çizgi çıtaları tenis kort ölçülerine göre zemine monte edilir.
Silindir ve sürgü çekilir .
Saha zemini oyun oyananabilir duruma gelesiye kadar gerekli uygulamalar yapılır.
Tenis kort bakımı yapacak görevli kişilere saha bakımı hakkında gerekli eğitim verilerek , sahalar teslim edilir.